През първата седмица след откриването на ловния сезон възникнаха въпроси от млади ловци за използването на различните шокови стеснения на ловните пушки.
Екип от редакцията на „Български ЛОВЕЦЪ” проведе тестове с различни инвекторни втулки, или както накратко се наричат - шокове.
Оръжието, боеприпасите, както и шоковете, ни бяха предоставени любезно и безвъзмездно от ВИП-стрелкови център, за което им благодарим.
Целта на тестовете бе да проверим:
ОРЪЖИЕТО
Оръжието, подбрано за теста, е ловен полуавтомат „Бенели - Винчи” .912 калибър. Боеприпасите са нарочно подбрани в ниския ценови клас – „РИО” номер 1, с тапа тип кече, без концентратор, за да се получи максимално разпръскване.
Освен оригиналния шок тип „цилиндър“, който идва в комплекта с оръжието, в теста ще участват 7 вида външни, произведени от „Джемини”.
ДИСТАНЦИЯТА
Дистанцията на стрелбата - 30 метра, е подбрана така, че да отговаря на средните дистанции - нито много дълга, нито много къса. С оригиналния шок, който не се поддава извън дулния срез, както и останалите, които са изнесени извън 700-милиметровата цев.
Първата интересна констатация бе, че независимо от вида на стеснението на муфата скоростта остава почти непроменена. Леко изключение прави най-отворената муфа, която е разтруб и е подходяща за скийт. При нея скоростта на сачмения сноп е средно 393 м/сек, докато при всички други тя е средно 382 м/сек. Дори при удължената със 100 мм муфа пълен шок измерената скорост бе 380 м/сек. Най-ниска скорост показа шок със стеснение 0,75 или така нареченият модифициран цилиндър - 379 м/сек.
Отчитайки близките стойности, можем да приемем, че реално видът на стеснението е без значение за скоростта на сачмения сноп.
По втора и трета точка от нашето наблюдение помолихме за коментар инструктора по спортна стрелба Иван Мутафчиев.
Без да го информираме какво стеснение е използвано при стрелбата, той анализира разпределението, гъстотата и позицията на патерна сачми спрямо прицелната точка.
Тук е мястото да отбележим, че разрязахме един патрон номер 1 и преброихме сачмите в него. Те бяха точно 81 броя, с тегло 30 грама. Така лесно щяхме да анализираме какъв процент от тях са попаднали в мишената с размери 50х70 сантиметра.
За удобство на читателите към коментарите ще добавим и вида на стеснението на муфите.
Шок номер 1 - Оригинален цилиндър от комплекта на „Бенели”. Само две попадения в централния кръг на мишената. Разпръснати и неравномерно наситен патерн. В мишената има 24 бр. сачми.
Шок номер 2 - Удължена муфа на „Джемини” с дължина 100 мм над общата дължина на цевта. Това е едно от най-добре концентрираните в центъра на мишената попадения с максимален брой от 9 сачми в черния кръг с диаметър около 25 см.
Шок номер 3 - Екстра пълен шок. Централната точка на попадение е изместена нагоре с около 25 сантиметра. Равномерно насищане. Групираността и концентрацията са много добри и в идеалния център от 25 см се побират 9 бр. сачми.
Шок номер 4 - Стеснение 0,75 . Изместване на средната точка на попадение с около 20 сантиметра нагоре спрямо центъра. Неравномерно насищане с големи прозорци между попаденията от около 15 до 18 сантиметра. В центъра има само една сачма.
Шок номер 5 - Стеснение 0,5 - полушок. Това е една от добрите мишени. В центъра на мишената има 4 сачми. Като цяло са попаднали 42 сачми. Централната точка на попадението е изместена леко нагоре с около 15 сантиметра. Над 50 процента от снопа е поразил целта. Има тенденция за диагонално разположение на патерна (горе дясно - долу вляво).
Шок номер 6 - Стеснение 0,25 - подобрен цилиндър. Една от най-лошите мишени. Едва 20 сачми - 1/4 от целия сноп е попаднал в мишената.
Шок номер 7 - Стеснение 0. Цилиндър. Големи прозорци, разпръснат патерн.
Шок номер 8 - Разтруб - разширение. Модел „Скийт”. Едно от най-равномерно наситените полета. В центъра на мишената има 9 попадения. В цялата мишена има 25 попадения на относително равни дистанции едно от друго.
ИЗВОДИ:
1. Независимо от вида и стеснението на шоковата втулка скоростта на сачмения сноп остава почти непроменена. Това се отнася и за удължената с 10 см втулка. Единствено при скийтовата разширена тип разтруб втулка се забеляза малко по-висока (11м/сек) скорост, която е в параметрите на един процент.
2. Различните втулки имат разнородно влияние върху наситеността на снопа. При едно и също оръжие снопът бива равномерно и неравномерно наситен в зависимост от вида на шока и неговото стеснение.
3. Централната точка на попадение се променя в зависимост от вида, дължината и стеснението на шока. Тази промяна се проявява в най-вече в хоризонтална посока. Попаденията се качват и пропадат, но има тенденция и за незначително изместване по хоризонтала.
Няколко думи за оръжието „Бенели - Винчи”
Кръстено на великата личност, конструктор и творец - Леонардо да Винчи, това оръжие е образец за ергономичност, оригиналност и функционалност сред полуавтоматичните гладкоцевни оръжия.
Благодарение на добре балансирания приклад и допълнително поставените в него амортисьори от силикон, откатът е лесно поносим.
Прицелната линия се запазва след изстрел и позволява бързо повторно прихващане на целта и последващ изстрел.
Пушката се разглобява бързо и лесно за поддръжка, почистване и пренасяне, като за целта не са необходими никакви инструменти.
При интуитивно прицелване оръжието лесно повежда целта.
Вентилираната мерна планка позволява интензивна стрелба, без да се получава мираж над цевта.