Само преди месец да използваш звуков модератор, или както е прието да се нарича вече супресор, бе наказуемо от закона в България. От средата на май 2019 г законът за оръжията претърпя някои промени и сега вече всеки притежател на ловно и спортно оръжие може да прецени дали да ползва или не подобно устройство.
В много европейски страни супресорите са разрешени, а в други - още не. Дебатите в обществото за това дали да се разрешат или не бяха големи и доста ловци се обявиха против тях, като се обосноваваха, че използването им ще доведе до ескалация на бракониерството. Вероятно това са хора, които не са добре запознати с принципа на действие и същинската ефективност от звуковите модератори. Според мен бракониерството е начин на мислене и не би могло да ескалира или намалее в резултат на разрешаването или забраняването на определени технически средства. Борбата срещу това вредно за лова явление трябва да се води на различно ниво и да е насочена към формиране на самосъзнание и даване на положителен пример сред младите ловци. Личният пример е в основата на формирането на положителна нагласа към ловците и в неловното общество.
Но да спрем дотук с презумпциите и да обърнем внимание на техническата част на въпроса, както и да отправим някои препоръки към бъдещите ползватели на супресорите.
Принцип на действие
Супресорът или заглушителят, както неправилно се нарича звуковият модератор, е създаден да намалява, а не да премахва звука изцяло. Човешкият слух има определена поносимост към натоварване от силни звуци. Най-вредни и увреждащи го са тези с кратка продължителност и голямо налягане. Прагът на болката в този случай е около 135-140 децибела. Изстрелът напълно отговаря на тези условия за максимално и в повечето случаи необратимо увреждане на слуха.
Най-добре потискащите устройства могат да понижат силата на гърмежа с около 30 до 36 децибела за стандартен калибър, какъвто е, да речем, .308 „Уинчестър“. С това остатъчният звук от изстрела е около 115-120 децибела. Това го прави достатъчно силен, за да може да бъде чут в зависимост от различните фактори на доста голямо разстояние. Само за сравнение самосвал, който изсипва баластра, вдига шум със сила на звука около 110-115 децибела.
Дотук с опасенията на някои хора, че “заглушителите” са стелт технология, която спира звука като във вакуум.
В качеството си на организатор на ловни експедиции съм посещавал много дестинации в чужбина, където съм имал възможност да се запозная с доста модели супресори и пряко да добия впечатления. Някои хора предпочитат да ползват възможно най-добре заглушаващите устройства, докато други просто искат да попречат на силния звук да увреди слуха им. Безспорен е фактът, че колкото по-голям е обемът на звуковия модератор, толкова повече забавя излизащите газове и ги охлажда.
От значение е и ефективността на конструкцията. Съществуват модели, които и с по-малък обем имат по-добро заглушаване. С най-голям опит в конструкцията и добро съотношение на качество спрямо цена са супресорите, произведени в Скандинавието - Швеция, Норвегия и Финландия, следвани от тези в САЩ и напоследък Германия.
Какво трябва да знаете преди да закупите звуков модератор?
Има различни начини за прикрепване, но най-използваният и доказан във времето е този чрез резба в началото на цевта. Обикновено резбата е с дължина около 15 мм и с диаметър, съобразен с дебелината на самата цев при дулния срез. Най-стандартната резба за ловни оръжия със стандартен профил е М 15:1, а за тактически и мачови цели - М 18:1.
При оръжията, идващи отвъд океана, има два други стандарта. При системи от рода на AR-15 резбата е в инчове - 1/2х28, или за AR-10 и снайперовите карабини с по-дебели цеви - 5/8х24 инча.
Когато закупувате съответния супресор, оръжието ви трябва да е подготвено с резба в края на цевта и тя да е същата като тази на устройството!
Какво да направите, ако оръжието ви няма резба? В никакъв случай не се опитвайте в домашни условия да си направите такава. В 99% от случаите тя няма да е в съосие с осканалната линия на цевта. Не всеки стругар (дори и добър) може да направи качествено външната резба на цев. Проблемът, е че често дулният срез се зауства в дорника на струга, който е от твърда стомана, и се увреждат браздите и полетата. Това води до влошаване на групираността на стрелбата.
За подобно нарязване трябва да се използва преходен водач от по-мек метал, какъвто е месингът например.
Запазва ли се настройката на оръжието след поставянето на супресор?
Тук не може да се отговори еднозначно. Като правило по-леките и компактни супресори имат минимално, а понякога и никакво отместване в сравнение с голата цев. При други се наблюдава значително отклонение не само във вертикална, но и в хоризонтална равнина. След поставяне на супресор задължително простреляйте карабината си отново!
Какви са основните модели звукови модератори?
Два са видовете супресори – такива, които се поставят върху цевта със задна камера, работеща като първа, и последващи предни отделения за забавяне на газовете, които могат да бъдат няколко на брой. Този тип разпределя по-добре баланса и осигурява по-голям обем, съответно и по-добро заглушаване. Поставя се на оръжия, чиято полуложа или хендгард е на съответното разстояние от дулния срез.
Другият модел е този, който е с отделения, стърчащи само напред от дулния срез. Той има по-малък коефициент на полезно действие, но е по-компактен. Препоръчва се за оръжия, чийто хендгард прикрива по-голямата част от цевта. Разновидност на тези модели е интегрираният супресор. На практика той се поставя по цялата дължина на цевта, но е с по-малък диаметър. Предимството му е, че не нарушава баланса на оръжието, а също така профилът му е по-естетичен. Като основен недостатък може да посочим това, че е по-малко ефективен от големия, но се изравнява с втория вид. Тази разновидност е добро решение за използване с ниско разположени мерници, както и с термомерници.
Има ли супресор, който да е толкова ефективен, че да заглушава напълно изстрела?
Дори теоретично да предположим, че звукът от изстрела може да бъде намален до минимум, куршум, който се движи със скорост, по-висока от скоростта на звука (340 м/с), сам по себе си издава свръхзвуков пукот. Единственият начин да се получи максимално ефективно заглушаване е да се използват боеприпаси с по-ниска начална скорост, но тогава се губи далекобойността, а леталният ефект от подобни патрони е значително по-несигурен.
Бел. ред.:
Редакцията на списание “Български ЛОВЕЦЪ” остава на разположение за въпроси на своите читатели, които могат да бъдат зададени на нашия уебсайт или във Фейсбук профила ни - Bulgarian hunter.