Има нещо митично в 6,5-милиметровите куршуми. От една страна те са на границата да бъдат наречени малокалибрени, а от друга са признати за напълно адекватни за лов на най-големите животни в Европа и Америка.
Големият професионален ловец Карамоджо Бел е записал в своите дневници над 600 слона, отстреляни с 6,5 мм куршуми, при това в повечето случаи с един изстрел. В книгата си „Странстването на ловеца на слонове” Карамоджо Бел споделя: „Имах оръжия в различни калибри. Уцелени в мозъка, слоновете умираха еднакво бързо и от .450-400, и от .256-ти калибър.”
Веднага искам да поясня, че 6,5мм куршуми не са верният избор за едър и опасен дебелокож дивеч. Това, за което стават перфектно, е да се поразяват глигани, елени и дори лосове в рамките на 300-400 метра с куршуми, тежащи 140-160 грейна (9,1-10,4 грама). Друго приложение е с леките 90-100-грейнови (5,8-6,5 грама) куршуми да се ловува на хищници.
Исторически бележки
Още през далечната 1890 г. в Швеция и Норвегия стартира проект за лека, къса и точна военна карабина, базирана на 6,5 мм куршум. През 1894 новият калибър е факт. По това време най-модерната система предлага „Маузер”. Така разработеният боеприпас се нарича 6,5х55 „шведски „Маузер”. Елегантно издължен и изключително прецизен, този боеприпас и днес е естественият избор не само на ловците, но и на състезателите по прецизна стрелба в цял свят. Нещо повече, появиха се цяла серия от 6,5 мм патрони в различни гилзи, които се опитват да подобрят оригинала, но, меко казано, новите по-скоро дублират донякъде с усилие параметрите на оригинала.
Приложение
Естествено най-много почитатели на този калибър може да се намерят в скандинавските страни. Северняците – корави ловци, са приели, че умерената скорост, съчетана с дълъг и тежък за калибъра си куршум, е вярната „рецепта” за едър лов.
Бонусът в цялата картинка е слабият откат, който позволява на стрелеца да се отдаде на прецизност в изстрела.
Благодарение на голямото разнообразие от леки (от 85 до110 грейна), средно тежки (от 120 до 130 грейна) и тежки куршуми (от 140 до 160 грейна), този калибър може да се нарече много профилен и пластичен.
Нещо, което трябва да се знае, е че дължината на цевта и стъпката на нарезите са от голямо значение при избора на оръжие за този калибър. Прекалено късите цеви не позволяват развиването на голяма начална скорост, а дългата стъпка на нарезите не стабилизира тежките куршуми. Ето защо изборът на северния ловец е къса карабина с къса стъпка на нарезите за стрелба на тежки куршуми на средни и къси дистанции, докато състезателите предпочитат по-дълга цев и по-дълга стъпка на нарезите, за да достигнат по-висока скорост със среднотежки проектили за далечни дистанции до 1000 метра.
От гледна точка на българския ловец, 6,5х55 е калибър, който може еднакво добре да се използва за лов на големи глигани на гонка, като за целта се ползват куршуми с тегло от 140 грейна нагоре, както и за лов на хищници с леки, 90-100-грейнови куршуми с висока скорост.
Мой приятел, професионален ловец от Швеция, използва този калибър с различни заряди за лов на лос, трофеен лов на сръндак, както и за лов на хищници.
Зареждането в магазините у нас на боеприпаси в този калибър ме изненада приятно.
Прилагам таблица с различните видове боеприпаси с тегло и вид на куршума, начална скорост, декларирана от производителя, и цена.
Бел.ред.: Вижте таблицата в "Галерия".
Тестовете
На 19.09. 2012 г., на стрелбището в Горни Лозен, проведохме тестове за групираност и реално замерване на началната скорост на куршума при къса, 50-сантиметрова цев със стъпка на нарезите 8,6 инча на оборот.
Оптически прицел - с 12-кратно приближаване.
Дистанция – 100 метра.
Позиция – седнал, с предна и задна опора.
Температурата на въздуха по Целзий - 20 градуса.
Атмосферното налягане - 940 хектопаскала.
Надморска височина - 800 метра.
Влажност на въздуха – 56%.
Силата на звука при изстрел -126 децибела, измерена под цевната кутия.
Изпитани бяха 6 вида боеприпаси:
Изводи
Групираността на стрелбата като цяло с фабрични боеприпаси е под една ъглова минута.
Откатът е лек.
Измерените скорости са доста под очакваните. Дължината на цевта силно влияе на скоростта.
Тежките куршуми имат отлично и дълбоко проникване. Подходящи са за лов на едър дивеч.
При самоснаредяване потенциалът на този калибър може да се увеличи значително.
Оръжие в този калибър е естествен избор за единствена карабина за всичко.